Korozyon Haritalarının Çıkarılması

Korozyon Yönetimi ve Danışmanlığı

Malzemelerin (genellikle metalik özellikte olan malzemeler) bulundukları ortam ile girdikleri elektrokimyasal reaksiyonlar neticesinde yapısında meydana gelen istenmeyen değişiklikler korozyon olarak isimlendirilir. Birçok farklı türde korozyon çeşidi vardır. Çukur korozyonu, çatlak korozyonu, üniform korozyon, tanecikler arası korozyon bunlardan bazılarıdır.

Korozyonun meydana geldiği ortamlar genel olarak nemli hava, tuzlu su, asidik veya bazik ortam, alkalin ortam ve kirli havadır. Korozyonun gerçekleşmesi için şu dördü mutlaka bulunması gerekir; anot, katot, elektrolit (iletken çözelti) ve metalik iletim yolu. Metal, anotta oksitlenerek metal iyonları elektrolite geçerke, katotta oksijen indirgenir. Metal iyonlarının oksidasyonu sonucunda oluşan elektronlar metal iletken ile katota transfer olur. Bunun sonucunda indirgenme tepkimesi oluşur.

AVESKON birçok endüstriyel sektör ve tesisde yeralan depolama tanklarında, basınçlı kaplarda ve boru hatlarında korozyonu tespit edip , korozyondan korunma amaçlı metadoloji geliştirilmesi konusunda yeterli donanıma ve uzmanlığa sahiptir. Konusunda uzman NACE belgeli Malzeme ve Korozyon mühendislerimiz ile araştırma ve korozyondan önleme konusunda hizmet vermekteyiz. 

Özellikle SEVESO Kapsamında endüstriyel tesislerden P&ID üzerinden korozyon haritasının çıkarılması , yani korozyon analizlerinin yapılması ve önlemlerin belirlenmesi istenmektedir. AVESKON olarak bu konuda firmalara danışmanlık hizmet sunmaktayız.

Korozyon Yönetimi ve Danıimanlığı Başlığı Altında Sunduğumuz Hizmet Başlıkları;

  • API 571 Hata Mekanizmaları Belirleme ve Önleme Hizmeti
  • Hata Mekanizmasına Bağlı Hatanın Olma Olasılığı Kantitatif Analizlari
  • Malzeme Testleri, Özel Kimyasal Analizler ve İçerik Belirleme
  • Proses Korozyon Haritalarının Çıkarılması
  • Korozyona Bağlı Ömür Analizleri
  • Korozyona Özel Geleneksel ve İleri Kontrol Yöntemlerinin Belirlenmesi
  • Korozyona Bağlı Bakım Stratejilerinin Belirlenmesi
  • Koruyucu ve Onarıcı Kaplama Uygulamaları
  • Boya ve Kaplama Kontrol Hizmetleri

Korozyon başlığını tek başına değerlendirmek hatalı bir yaklaşım olur. Mühendislik ve Bakım hizmetlerimizi korozyon başlığı altında birleştirerek müşterilerimize anahtar teslim hizmet sunmaktayız. Sadece danışmanlık değil , çalışmaların proje haline getirilerek baştan sona hizmet vermekteyiz. İsteğe bağlı varlık bütünlük sistemi kurulumları ile korozyona bağlı kayıpların minimuma indirilmesi ve takiplerin dijital ortamlarda yapılmasıda sağlanabilinir. 

Yaklaşım ve Farkındalığımız

Deneyim

Farklı tesisler, farklı korozyon mekanizmaları ve geniş korozyon deneyimi ile hizmet veriyoruz.

Geniş Standart Arşivi

Korozyon konusunda geniş dokuman arşivimiz ile nokta atışı değerlendirme, verimli kontrol ve doğru önleme yöntemleri

Yetkin Personel

Korozyon konusunda deneyimli API sertifikalı malzeme mühendisleri ve üniversitelerden partner eğitmenler
Lokasyon

Alikahya Fatih Mahallesi Sarı Leylak Sokak
No:1 Ekşi İş Merkezi, Kat: 2 No: 104 İzmit / KOCAELİ

Aveskon

T+90 216 999 79 49
F+90 216 345 02 66

Aveskon

info@aveskon.com
info@aveskontraining.com