Güvenli ve Uzun Ömürlü Tesisler İçin Endüstriyel Bakım Hizmetlerimiz

Bir tesisin tasarımı, imalat ve montajı, operasyona alınması kadar bakım stratejilerinin oluşturulması ve buna uygun olarak bakım faaliyetlerinin yürütülmesi, tesisin uzun ömürlü olabilmesi açısından büyük önem taşır. Stratejik bakım hizmetleri tesisinizin ömrünü uzatır, güvenilirliğini arttırı ve arıza bazlı risklerinizi düşürür.

Aveskon bakım departmanı operatör ve hizmet sağlayıcılarınız ile ortaklaşa çalışarak ekipmanlarınızın tamir, revizyon ve bakım faaliyetlerini yürütür. Endüstriyel bakım ve onarım hizmetlerini tamamen tesisin ihtiyacına göre entegre bir şekilde sunar. Bu sayede en yüksek güvenlik standartlarıyla sermaye harcamalarınızı azaltabilir, üretkenliğinizi artırabilir, tesisinizde ölçülebilir ve yönetilebilir bir katma değer sağlayabilirsiniz. Kaynak ve kontrol mühendislerimiz ile bakım, revizyon ve tamir süreçlerinizi hazırlayabilir; yerel yönetmelikleri ve standartları baz alarak hazırladığımız müşteri odaklı planlarımız saha faaliyetlerinizden önce bakım çalışmalarınız ile tesisinizin uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

 


Endüstriyel Bakım Onarım Nedir? 

Tesis bakımı olarak da adlandırılan endüstriyel bakım, arızaları azaltmak, çalışma süresini artırmak ve tesis güvenilirliği teşvik etmek için süreçleri uygulama sürecidir. Başka bir deyişle, bakım, varlıkların iyi çalışır durumda tutulmasını sağlamanın genel sürecidir. Bir ekipman ya da ekipmanın bileşini beklenen kapasitede çalışmaya devam ettiğinde, üretim operasyonları da aynı şekilde sürdürülür. Bir bakım planına sahip olmak bakım maliyetlerini azaltır, çalışma süresi potansiyelini en üst düzeye çıkarır ve sonuç olarak karlılığı artırır.

Endüstriyel Bakım Stratejilerine Örnekler Olarak Ne Verilir?

Bakım görevlerinin gerçekleştirilme derecesi ve sıklığı, bir kuruluşun uygulamayı seçtiği bakım stratejisine bağlı olarak değişir. Bazı uygulama örnekleri aşağıda verilmiştir. Ekipman tipine , tesis yaklaşımına göre farklı stratejiler uygulanmaktadır.

Reaktif Bakım

Reaktif bakım (Reactive Maintenance), bir arıza meydana geldiğinde bir makine veya ekipman parçasının bakım ihtiyaçlarını ele alır. Reaktif bakım, bir bakım planının gerekli bir bileşeni olmaya devam etse de, aşırı planlanmamış arıza süresi nedeniyle en verimsiz bakım yöntemidir.

Önleyici Bakım

Önleyici bakım (Preventive Maintenance), bir bileşenin veya ekipman parçasının yaşam döngüsü boyunca tipik, beklenen bakım ve bakım ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış standart görevleri içerir. Önleyici bakım, önlenebilir bakım sorunlarından kaçınmak için yararlı bir araçtır, ancak o sırada gerekli olmayan bakım kaynaklarına yatırım yapmak gibi verimsizliklere de yol açabilir.Önleyici bakım görevleri, arızalara neden olan koşullardan kaçınarak planlanmamış arıza süresini önemli ölçüde azaltabilir. Bu aynı zamanda reaktif bir yaklaşımla felaketle sonuçlanan başarısızlık riskini de azaltır. Bir önleyici bakım stratejisine yatırım yaparak, reaktif davranmaya kıyasla bakım maliyetleri azalır. Güvenlik standartları, üretkenlik kayıpları ve toplam onarım maliyetleri hesaba katıldığında tasarruf sağlanır.

Kestirimci Bakım

Kestirimci bakım (Predictive Maintenance), ekipman performansı hakkında bilgi sağlamak ve olası bakım sorunlarına ilişkin erken uyarıları bulmak için veri ve teknolojiyi birleştirir. Kestirimci bakım ve kestirimci bakım uygulamaları, titreşim sensörleri, ultrasonik sensörler ve termografik sensörler dahil olmak üzere endüstriyel sensör teknolojisi tarafından yürütülür. 

Güvenilirlik Merkezli Bakım (RCM)

Güvenilirlik merkezli bakım (Reliability Centred Maintenance), proaktif bakıma vurgu yaparak, proaktif bakımın daha özel biçimlerinden biridir. Geleneksel bir önleyici bakım stratejisine benzer şekilde, RCM, yapılacak en iyi eylemleri analiz ederek başarısızlıklardan kaçınmayı amaçlar. RCM'yi, belirli ekipmana en uygun olana bağlı olarak kişiye özel bakım stratejileri geliştiren bir bakım stratejisidir.

RCM, olası arıza nedenleri ve ilgili düzeltici eylemlerin yanı sıra bir varlığın kritikliğini de hesaba katar. Sonuç olarak, aynı tesis içindeki ekipmana farklı bakım stratejileri atanabilir. Bu şekilde, gerektiğinde kaynakları daha verimli bir şekilde tahsis edebilirsiniz. Buna karşılık, Önleyici bakım, bakım görevlerinin ne zaman gerçekleştirilmesi gerektiğine dair oldukça katı programlar belirler.

RCM'nin etkili olması için reaktif veya önleyici bakıma kıyasla varlıklarınız hakkında daha fazla bilgi gerektirir. Ekipmanınızla ilgili verileri elde etmenin ve analiz etmenin akıllı yolu, bilgisayarlı bakım yönetim sistemi yazılımı kullanmaktır. Yazılım ile hangi tür ekipmanlara hangi tür bakım stratejilerinin atandığını takip edebilirsiniz. Örneğin, ampuller gibi kritik olmayan ve gereksiz ekipmanlar reaktif olarak ele alınabilir. Bilinen arıza düzenleri ve ömürleri olan diğer sarf malzemeleri, takvim tabanlı Koruyucu Bakım görevleriyle atanabilir.

Durum Bazlı Bakım

Duruma dayalı bakım (Condition Based Maintenance), gerçek zamanlı ekipman verilerine dayalı bakım yapılmasını gerektiren başka bir gelişmiş bakım türüdür. Tesis yöneticileri, yaklaşmakta olan arızaları tespit etmek için tasarlanmış sensör cihazlarını kullanarak varlık koşullarını anlık olarak izler.

Güvenilirlik merkezli bakıma benzer şekilde, bu stratejinin amacı, verimlilikten ödün vermeden bakım harcamalarını optimize etmektir. Tipik bir uygulama olarak, boru sistemlerindeki basınç okumalarını izlemektir.Üretim hatlarının beklenmedik boru patlamaları nedeniyle asla kesintiye uğramamasını sağlamak için genellikle gerçek zamanlı teşhislere güvenir.

Risk Bazlı Bakım

Risk tabanlı bakım yönetimi, en fazla riski taşıyan varlıkların bakımına öncelik verir. Bu yaklaşım, mühendislerin ve bakım yöneticilerinin, bir tesiste toplam arıza riskini en aza indirmek için sınırlı bakım kaynaklarının en ekonomik kullanımını belirlemelerine olanak tanır.

Ana aşamalar şunlardır:


Aveskon Olarak Verdiğimiz Bakım Hizmetlerimiz

Aveskon Bakım ve Onarım Hizmetleri’nden alabileceğiniz ve tesisinize göre yeniden uyarlayabileceğiniz genel bakım hizmetleri aşağıdaki gibidir.

 

Bakım Çözümleri
Bakım
Eti Bakır Eşanjör Revizyon ve Bakımı

Eti Bakır Eşanjör Revizyon ve Bakımı

Devamı
Linde Gaz 
Amonyak Tank Bakımı

Linde Gaz Amonyak Tank Bakımı

Devamı
Erdemir Kriyojenik Depolama Tank Bakımları

Erdemir Kriyojenik Depolama Tank Bakımları

Devamı
Linde Posco Hidrojen 
Tesis Revizyon Çalışmaları

Linde Posco Hidrojen Tesis Revizyon Çalışmaları

Devamı
Clariant Buhar Kazanı 
Periyodik Bakım Faaliyetleri

Clariant Buhar Kazanı Periyodik Bakım Faaliyetleri

Devamı
Sumitomo Buhar Kazanı Yıllık Bakım Faaliyetleri

Sumitomo Buhar Kazanı Yıllık Bakım Faaliyetleri

Devamı
Henkel Silo Bakım ve Tamir Çalışmaları

Henkel Silo Bakım ve Tamir Çalışmaları

Devamı
BASF Buhar Kazanı Bakım Onarım Faaliyetleri

BASF Buhar Kazanı Bakım Onarım Faaliyetleri

Devamı
Organik Kimya 
Tank Kaplama Çalışmaları

Organik Kimya Tank Kaplama Çalışmaları

Devamı
Clariant Türkiye Reaktör 
Bakım ve Onarım Faaliyetleri

Clariant Türkiye Reaktör Bakım ve Onarım Faaliyetleri

Devamı
BASF MAH Tankı Bakımı ve Revizyonları

BASF MAH Tankı Bakımı ve Revizyonları

Devamı
Lokasyon

Alikahya Fatih Mahallesi Sarı Leylak Sokak
No:1 Ekşi İş Merkezi, Kat: 2 No: 104 İzmit / KOCAELİ

Aveskon

T+90 216 999 79 49
F+90 216 345 02 66

Aveskon

info@aveskon.com
info@aveskontraining.com